Партиципаторне бюджетування в місті Фастові (бюджет участі) – це місцева бюджетна програма, що базується на місцевій ініціативі – формі прямого волевиявлення мешканців міста Фастова, що впроваджує інноваційні механізми залучення громадськості до розподілу коштів міського бюджету та спрямована на демократичний процес обговорення територіальною громадою окремих напрямків використання бюджетних коштів. Кошти партиципаторного бюджетування спрямовуються на реалізацію проектів, які надійшли від мешканців міста Фастова та здобули найбільшу підтримку серед фастівчан шляхом рейтингового голосування.
Проект – програма, план дій, комплекс робіт, викладені у формі описання із належним обґрунтуванням, розрахунками, кресленнями (картами, схемами), фотографіями, що розкривають сутність замислу та можливість його реалізації за рахунок коштів партиципаторного бюджетування. Форма проекту – єдина для всіх, обов’язкова для заповнення форма, яка містить опис проекту (додаток 1).
Автор проекту – фізична особа, якій виповнилося 16 років; об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ); орган самоорганізації населення (ОСН); житлово-будівельний кооператив (ЖБК); житлово-будівельне товариство (ЖБТ); інші громадські організації. Робоча група з питань розробки основних положень та принципів громадського бюджету на території Фастівської міської ради (далі Робоча група)– створена розпорядженням міського голови, яка здійснює детальний аналіз та оцінку запропонованих проектів і надає обґрунтовані рекомендації щодо їх реалізації. Голосування – процес визначення мешканцями міста Фастова проектів-переможців, серед відібраних Робочою групою проектів. Формування партиципаторного бюджетування здійснюється за рахунок коштів міського бюджету міста Чернівців. Формування партиципаторного бюджетування відбувається на регулярній основі в обсязі до 1% доходів загального фонду міського бюджету без урахування трансфертів. У формуванні Бюджету участі на відповідний рік міська рада та її виконавчі органи орієнтуються на суму, необхідну для реалізації проектів, які набрали найбільшу кількість голосів під час рейтингового голосування. Проекти за обсягом фінансування за рахунок коштів партиципаторного бюджетування поділяються на: середні – з обсягом фінансування від 50 тис. грн. до 150 тис. грн. Обсяг фінансування середніх проектів становить 40% від загального обсягу Бюджету участі. Малі – з обсягом фінансування до 50 тис. грн. Обсяг фінансування малих проектів становить 60 % від загального обсягу Бюджету участі. У випадку, якщо обсяг фінансування, необхідний для реалізації середніх або малих проектів-переможців, відрізняється від вказаних відсоткових значень, Робоча група має право змінити співвідношення між середніми і малими проектами. Інформація про Бюджет участі оприлюднюється на сайті Фастівської міської ради: http://fastiv-rada.gov.ua в рубриці «Громадський бюджет».
Автори проектів самостійно за власний рахунок організовують інформаційні заходи серед мешканців міста з роз’ясненням переваг власного проекту з метою отримання якомога більшої підтримки членів територіальної громади міста Фастова. Вимоги до Проектів та порядку їх подання Проекти для фінансування за рахунок коштів партиципаторного бюджетування можуть подавати автори проектів. Від одного автора впродовж одного року може надходити і бути зареєстровано не більше одного проекту. Проект повинен бути спрямованим на поліпшення екологічності та комфорту проживання мешканців, естетичного вигляду міста, сприяти соціально-економічному, культурному і просторовому розвитку, впровадженню сучасних інноваційних проектів в усіх сферах життєдіяльності міста. На стадії розробки проекту ініціатор може звернутись за консультацією до будь-якого управління, відділу до компетенції якого відноситься дане питання. Проекти повинні відповідати таким вимогам:
Проект може бути зорієнтований на виконання завдань і цілей місцевого самоврядування, діючих у місті Фастові концепцій, стратегій та міських програм. У разі подання проекту у сфері просторового розвитку проект має відповідати Генеральному плану міста Фастова. Проект повинен бути реалізований впродовж одного бюджетного року і спрямований на кінцеві результати, зазначені у формі. Середній проект повинен мати попередню підтримку не менше 50 осіб, які зареєстровані і проживають на території міста Фастова, що засвідчується відповідними підписами. Малий проект повинен мати попередню підтримку не менше 25 осіб, які зареєстровані і проживають на території міста Фастова, що засвідчується відповідними підписами. При формуванні проектних пропозицій, які включають роботи з будівництва, реконструкції або капітального ремонту об’єктів, авторам необхідно керуватись орієнтовними цінами на основні будівельні матеріали, вироби на конструкції, розміщеними на сайті Міністерства регіонального розвитку та будівництва України www.minregion.gov.ua (підрозділ “Ціноутворення»). Доступ до об’єктів, на які спрямовані кошти з Бюджету участі, повинен бути вільним для всіх мешканців міста Фастова.
Ознайомлення із відсканованими заповненими формами проектів за винятком сторінок, які містять персональні дані авторів проекту і на розповсюдження яких останні не дали своєї згоди, здійснюється на сайті Фастівської міської ради: http://fastiv-rada.gov.ua в рубриці «Громадський бюджет».
Реєстраційна анкета проекту https://goo.gl/forms/Z5gQVgY0xB2gDqCr2
А також у вкладенні
http://initiativ.e-dem.in.ua/fastiv/in